ErgonomiMeslek HastalıklarıOfis Çalışanları

Karpal Tünel Sendromu

İş hayatında tekrarlayan hareketlere bağlı olarak ortaya çıkan ve görülme sıklığı yüksek olan bir hastalıktır Karpal Tünel Sendromu..

Karpal tünel sendromu elin tenar kısmında parestezi, ağrı, muskuler atrofi, güçsüzlük, median sinir sahasmda his kusuru ile karakterize klinik bir
tablodur. Median sinirin karpal tunel içinde sıkışması sonucunda oluşur.

Tarihçe

Paget ilk kez 1854 Yılında el bilegi travması sonrası median sinirin kompresyonunu gozlemlemiş klinik tablo ilk kez 1911′ de Ramsey Hunt tarafmdan tariflenmiştir, Marie ve Foix (17) 1913’de otopsi çalışması ile median sinir kompresyonunu göstermişler ancak hastalığın klinik seyrinin aydınlatılması ve cerrahi prensiplerin ortaya konmasl Phalen’in çalışmaları ile ortaya konmuştur.

El ve el bileğinin tekrarlayıcı hareketleri ile ilişkili meslek grupları hastalığın hedef kitlesidir. Genelde 30–60 yaş civarında görülür. Kadınlarda erkeklerden 2–5 kat daha sıktır. Bu durum hormonal değişiklikler ve kadınlarda anatomik olarak karpal tünel genişliğinin daha küçük olması ile açıklanmaya çalışılmıştır

Güç kaybının başlaması, saç taramak, su içmek ya da telefonla konuşmak gibi gündelik aktiviteleri zorlaştırabilir

Karpal tünel sendromunu tamamen bir meslek hastalığı olarak tanımlamak doğru değildir. Çünkü elini aşırı kullanan, zorlayan ve tekrarlayan hareketleri yapan kişilerde daha fazla görülmesinin yanında pek çok hastada neden tam olarak ortaya konulamayabilmektedir.

Çalışma Ortamının Etkisi

Nesneleri kavramak için çok fazla kas gücünün kullanılmasını
gerektiren durumlar, örneğin çok büyük nesneleri
kavramak için elleri açmak ya da küçük nesneleri
kavramak.
Bükülü pozisyonlarda bileklerle yapılan işler. Örneğin eller
bilekten içe doğru ya da dışa doğru bükülüyken çalışmak;
Aynı bilek hareketlerini tekrarlamak.

Meslek Hastalıkları Önlenebilir

Karpal Tünel sendromu çalışma hayatında el bileğini zorlayan ve el bileğinin tekrarlayan hareketlerinde sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Tehlikeye karşı önlem alabilmek için işyerinde yapılan işlerden hangilerinde el bileğinin zorlanmasını gerektiren işler olduğu ve el bileğinin tekrarlayan şekilde hareketini gerektiren işler olduğu belirlenmelidir.

Tehlikeli işler belirlendikten sonra bu işlerin nasıl yapıldığı gözetilmelidir.

Riskler belirlenmeli ve alınması gereken aksiyonlar kayıt altına alınmalı ilgililere bildirilmeli ve takip edilmelidir.

Tedavi

El-bilek hastalığı, diğer sinirleri etkileyen hastalıklar ile karışabilir. Özellikle boyun fıtıkları belirtileri ile karışır. Ayrıca sinir sistemini etkileyen başta şeker hastalığı olmak üzere diğer metabolik hastalıklarda da benzer sorunlar olur. Bu nedenle el-bilek hastalığının tedavisinin başarılı olması için teşhisin tam olarak konulması gereklidir. Karpal tünel sendromu kalıtsal bir hastalık değildir. Ancak oluşan bozuklukların düzelmesi gecikir ve ileri derecede sinir hasarı olursa tedavi ile iyileşmede sıkıntılar yaşanır ve kalıcı sakatlıklar meydana gelir.

Sağlıkla Kalın

Kaynak
drenizöztürkNoroşurijidergisi
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın

İçeriklerimizden Anında Haberdar Olun

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir şeyler ters gitti.

Kapalı
Kapalı