Güncel Sağlık

Kaygının Beyinde Haritalanması

İtalya’daki araştırmacılar, geçici ve kronik kaygısı olan insanların beynindeki yapısal ve fonksiyonel farklılıkları belirlediler. Bu farklılıklar anksiyetenin tanı ve tedavisini iyileştirmeye hizmet edebilir.

Kaygı duygusu yaygındır. Birçoğumuz, bir zamanlar, sonuçları, finansal ihtiyaçları veya işle ilgili hedefleri test ediyorlarsa, gelecekteki sonuçlar hakkında endişeli olduk. Ancak bu duygular kalıcı olduğunda ve sadece belirli bir endişeyle ilgili olmadığında, endişe uzun vadeli bir durum haline gelebilir .

Beyinden kaynaklansa da, anksiyete ezici bir şekilde fiziksel olabilir, bu da çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide ağrılarına neden olabilir.

Modern dünyanın baskıları, şu anda ABD’de en yaygın akıl hastalığı olan anksiyete bozukluklarında bir artışa yol açıyor olabilir .

Sonuç olarak, araştırmacılar beyinde anksiyetenin neye benzediğini aktif olarak anlamaya çalışıyorlar, böylece daha iyi tanı ve tedavi yöntemleri geliştirebilirler.

Yeni bir çalışmada, İtalya’daki Trento Üniversitesi’nden araştırmacılar, farklı anksiyete türlerine sahip 42 kişinin beynini taradılar, beyin anatomisinde ve durumun geçici ve kronik formları olan insanlar arasındaki aktivitede ölçülebilir farklar buldular.

Klinik uygulamaları bilgilendirebilecek bulguları, Nature dergisinin Scientific Reports’ta yer almaktadır .

Durum ve sürekli kaygı

Araştırmacılar, farklı anksiyete biçimlerini – olaya özgü ve kronik – durum ve sürekli kaygı olarak kavramsallaştırmanın mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Durumluk kaygı kısa süreli kaygıyı, sürekli kaygı ise daha kalıcı bir endişe biçimini tanımlar.

Çalışmanın kıdemli yazarı Dr.Nicola De Pisapia, “[S] tat kaygısı geçici bir durumken, sürekli kaygı genellikle bir kişinin istikrarlı bir özelliğidir.” Başka bir deyişle, insanlar sürekli kaygıyı bireyin kişilik özelliği olarak düşünebilirler.

Bu iki anksiyete biçiminin deneyimlerindeki farklılıklar iyi tanımlanmış olsa da, beyinde neye benzedikleri daha gizemlidir.

Ekibi ile birlikte, De Pisapia, uyanık konularda beynin görüntülerini sağlayabilen MRI kullanarak bunu iyice araştıran ilk kişilerden biridir. Araştırmacılar, durumsal ya da sürekli kaygıları olan 42 kişinin yapısal ve fonksiyonel beyin taramaları yaptılar.

Her kişi bir kullanarak vardı anksiyete türünü değerlendirilen psikometrik testini Bunun gerçekten doesn çok fazla bir şey üzerinde endişe, ben halen endişe verici benim ““Ben sakin hissediyorum”gibi çeşitli tablolar kendilerini değerlendirmek için katılımcıları sorar” ve” önemli değil. ”

Varsayılan mod ağı

Araştırmacılar, sürekli anksiyete olan insanların beyninde, özellikle ön singulat korteks gibi duygu düzenlemesi ile ilişkili alanlarda kalıcı anatomik farklılıklar belirlediler .

Bu anatomik farklılıkların sürekli kaygıları olan insanların tekrarlayan olumsuz düşüncelerinin altında olabileceğini söylüyorlar.

Aksine, durumluk kaygısı olan kişilerin beyinlerinde, beyin aktivitesinde geçici değişiklikler olan fonksiyonel farklılıklar olduğunu keşfettiler.

Bu modların birçoğu, varsayılan mod ağı, zihin dinlenirken ve dolaşırken aktif olan bir beyin bölgeleri ağı ile ilgilidir – örneğin, bir kişi kendini veya başkalarını düşünürken, geçmişi hatırlarken veya geleceği planlarken .

Varsayılan mod ağının hiperaktivitesi ruminasyon ve aşırı endişe ile ilişkiliyken, araştırmalar meditasyon gibi aktivitelerin ağı sakinleştirdiğini göstermiştir.

Sağlıkla Kalın

Kaynak
MedicalNewsToday
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın

İçeriklerimizden Anında Haberdar Olun

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir şeyler ters gitti.