Kimyasal RisklerMeslek Hastalıkları

Nikel ve İş Sağlığı

Nikel, yapısal olarak oldukça ağır, gümüş renginde, periyodik cetvelin 8 numaralı bölümünde yer alan, kimyasal bir elementtir. Sembolik gösterimi Ni olan, nikel elementinden kimyasal alanda fazlasıyla yararlanılmaktadır. Var oluşu milattan önce 20 yıllarına kadar dayanan nikel, o tarihlerden bu yana farklı elementlerle karıştırılarak kullanılmıştır.

Nikelin en çok karışım yaptığı madde ise gümüştür. 

1751 yılında İsveçli mineralog ve kimyager Baron Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiştir. Cronstedt, bakırı nikoletinden izole etmeye çalışırken nikel elde etti.

Fiziksel Özellikleri

Oda sıcaklığında katı halde bulunmaktadır. Ergime sıcaklığı 1455°C’dir. Yoğunluğu demirden yüksek olan nikel, 8.9 gr/cm3 yoğunluğa sahiptir. Oda sıcaklığında manyetik özellik gösteren birkaç metalden biridir. Diğerleri bir çoğumuzun bildiği gibi demir ve kobalttır. Oda sıcaklığında manyetik özellik gösteren nikel, sıcaklık yükseldikçe ( yaklaşık 350°C ) manyetiklik özelliğini kaybeder. Bu sıcaklığa Curie Sıcaklığı denir.

Nikel Kullanım Alanları

Kimya endüstrisinde nikel alaşımları olarak metal korozyona maruz kalan yerler, kostik solisyonların korunması, petrol ürünleri başlıca kullanım alanlarıdır. Mekanik ve fiziksel özellikleri oldukça iyidir. Bu sebeple kaplama olarak da önemli bir metaldir. Nikel kaplama malzemeleri korozyon ve paslanmayı önler. Nikel kaplamaların diğer metalleri koruyucu özelliği vardır. Bu sebeple özellikle elektrolize kaplamaların üretiminde nikelin önemli bir payı bulunuyor. Nikelin süper alaşımları; uçak ve gemi endüstrisinde yüksek sıcaklıklarda basınç ve korozyona maruz kalan gaz türbinleri, jet motorları, uçakların bazı alanlarındaki kaplamalarda, uçaklarda elektrolizle yapılan kaplamalarında, gemilerde tuz korozyonuna maruz kalan alanlardaki kaplamalarda; nikel levhalar elektrikli kaplama işlemlerinde anot, toz nikel de hidrojenleme işlemlerinde katalizör olarak, nikel kaplama banyosunda elektrolit olarak kullanılıyor.

Ayrıca sıvı ve katı yağlarda hidrojenasyonu sağlamak için kullanılırken, batarya ve yakıt hücrelerinde, seramik malzemelerde, emaye ile demir arasında bağlayıcı madde olarak; cama yeşil rengi vermek için; korozyona dirençli alaşımlarda; deniz suyundan tatlı su üretimi yapılan arıtma ve dönüştürme tesislerinde; araçlarda kullanılan zırhların alaşımlarında nikel ve alaşımlarından faydalanılıyor.

Çeşitli kullanım alanına sahip nikelin, en çok kullanıldığı alan paslanmaz çelik üretimidir

Sağlık Üzerine Etkileri

Nikel ve nikel bileşikleri temel olarak toz, duman veya aerosoller şeklinde
hava (püskürtülmüş damlalar), deri (yalnızca nikel karbonil) ve gastrointestinal sistem yoluyla alınır. İnhalasyon sonrası hava yolları ve burun mukozasında lokal karsinojenik etkiler oluşur,ayrıca, deri temasında duyarlılık oluşur.

Sağlık Taramasında Dikkat Edilecekler

Pa Akciğer Grafisi

Solunum Fonksiyon Testi

Kanda Nikel

Spekulum ile Nasal Muayene

Periyodik muayenelerde allerjik cilt lezyonları mutlaka sorulmalıdır.

Çalışanı Koruyucu Tedbirler

Kişisel Maruziyetin oluşmaması için ilk önlem procesin zararlı maddeleri çıkarmayacak şekilde organize edilmesi.

Mühendislik önlemlerii

Uygun kişisel Koruyucu Donanımlar

Sağlıkla Kalın

Kaynak
BilgihanemmakalelermetalurjiMeslek hastalıkları Kitabı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın

İçeriklerimizden Anında Haberdar Olun

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir şeyler ters gitti.

Kapalı
Kapalı